Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy

Sąd Najwyższy rozpatruje właśnie odwołania Bezpartyjnych i Samorządowców w pięciu okręgach.

Jeśli czynią to sędziowie z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych to jest problem. 

I to z kilku powodów.   Powód merytoryczny jest taki że mogą być nieobiektywni w rozpatrywaniu sprawy. 

31 lipca 2019 r. Sejm uchwalił nowelę Kodeksu wyborczego. 

Nowelizacja była krytykowana za ekspresowe tempo jej przeprowadzenia, a także za termin jej uchwalenia. – Ten projekt jest absolutnie niezgodny z prawem, łamie wszystkie standardy konstytucji. Przede wszystkim łamiecie ciszę legislacyjną, do której zobowiązał ustawodawcę Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem TK nie można bowiem wprowadzać żadnych istotnych zmian w prawie wyborczym w terminie późniejszym niż sześć miesięcy przed rozpoczęciem wyborów.

 

„Szymański zwrócił uwagę na fakt, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej może zakwestionować legalność działania Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. – Co ważne, w maju br. siedmiu sędziów Sądu Najwyższego wniosło do Trybunału Sprawiedliwości pytanie co do tego, czy ta izba jest elementem składowym europejskiego sądownictwa – dodał 

  https://www.wprost.pl/kraj/10238396/sejm-uchwalil-nowele-kodeksu-wyborczego-posel-po-lamie-wszystkie-standardy-konstytucji.html  

 

SN: Czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej jest sądem europejskim?  

 Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów Izby Cywilnej zwrócił się z pytaniem do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy wadliwie powołana Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN jest sądem europejskim. To wyraźny akt oskarżenia skierowany wobec władzy ustawodawczej i wykonawczej – oceniają prawnicy. Pytanie powstało na kanwie sprawy sędziego Żurka i sędziego Stępkowskiego, który wydał w tej sprawie postanowienie, a dotyczy 37 nowych sędziów SN.”  

 

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/pytanie-prejudycjalne-do-tsue-o-sklad-izby-kontroli-nadzwyczajnej,418724.html  

 Wnioski z tego płyną następujące:   Jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE orzeknie, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie jest  sądem europejskim, to orzeczenie w sprawie Bezpartyjnych i Samorządowców jest do podważenia. Jeśli będą orzekać sędziowie  z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to na jakiej podstawie prawnej? Tak , czy inaczej orzeczenie w każdym przypadku może być nielegalne. A co wówczas?   Możemy być naocznymi świadkami zaniku demokracji w Polsce.   Nie bądźmy świadkami biernymi. Podejmijmy walkę o polską demokrację!

 

NIE MOŻE BYĆ TAK, ŻE WOLA KILKUSET TYSIĘCY POLAKÓW KTÓRZY PODPISALI SIĘ POD LISTAMI POPARCIA DLA BEZPARTYJNYCH I SAMORZĄDOWCÓW ZOSTANIE PRZEZ RZĄDZĄCYCH WYRZUCONA DO KOSZA!

 Wojciech Papis