Listy poparcia komitetów wyborczych

Listy poparcia komitetów wyborczych

Do wyborów samorządowych prawo zgłaszania komitetu wyborczego ogólnopolskiego posiadają partie polityczne i organizacje takie jak Stowarzyszenie Oburzeni. Czasy się zmieniły. PiS kreatywnie podchodzi do realizacji swoich celów. Jednym z nich jest przejecie władzy w samorządach. Patrzę i dostrzegam mnóstwo legalnych działań by ten cel osiągnąć. Do ostatnich  wyborów w 2015 roku sukcesy osiągały komitety wyborcze wyborców.

Wybory samorządowe będą poligonem doświadczalnym wprowadzania zmian w ustawach wyborczych oraz realizacji tych zapisów w życiu w celu osiągnięcia przejęcia władzy na każdym szczeblu władzy samorządowej.

Pierwszym sitem, które wyeliminuje dużą cześć powstających komitetów wyborczych wyborców (grupy osób powstające w celu wprowadzenia konkretnego „Kowalskiego” na stanowisko radnego, burmistrza, wójta) będą listy poparcia z odpowiednia liczbą podpisów.

Jak zaznaczyłem na początku w tych wyborach z tego obowiązku są zwolnione partie i organizacje społeczne, które w statutach mają zapisane startowanie w wyborach odpowiedniego szczebla.

Stowarzyszenie OBURZENI jest taką organizacją. Nie musi zbierać list poparcia powstania Komitetu Wyborczego OBURZENI.

Czy konieczność zbierania podpisów poparcia dla powstania komitetu wyborczego wyborców rodzi zagrożenie dla ich powstania?

Tak rodzi zagrożenie. Jest to jedna z kliku możliwości utrącenia powstania takiego komitetu.

Jedną z pierwszych zastosowanych metod do zmniejszenia liczby startujących w wyborach jest jak najpóźniejsze ogłoszenie terminu wyborów. Skrócenie okresów na zbieranie podpisów poparcia pod listami poparcia komitetów wyborczych ale również później pod listami poparcia list kandydatów (te listy poparcia musi zebrać każdy komitet) spowoduje brak możliwości zmieszczenia sie w ustawowym czasie.

Kolejną jest zbieranie podpisów na kartach, które powinny być na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Proszę o sprawdzenie czy już są one opublikowane? Z racji wejścia w życie RODO, karty te będą miały na pewno inny wzór niż stosowane do tej pory. Spora część list zostanie zakwestionowana przez  Komisje Wyborze.

Większość stosowanych sztuczek, wybiegów by się wcześniej przygotować do zgłoszenia komitetów i list popierających listy kandydatów będą nieaktualne.

Według mojej oceny wszelkie stosowane do tej pory sztuczki jak np. Kopiuj – wklej, drukarka kolorowa, przepisywanie danych do prawidłowej karty zgodnej ze wzorem PKW  również nie zapewni sukcesu. Nie po to PiS wkłada tyle wysiłku w wygranie wyborów, by pozwolić prostymi sztuczkami popsuć swoją „pracę”. Nawet część członków PiS biorąca udział w wyborach a nieprawomyślna może się spodziewać wyeliminowania na tym etapie.

O wielu technikach „operacyjnych” by ten etap wyborów przejść pozytywnie nie mam pojęcia. sądząc po niektórych rozmowach jest ich co najmniej kilka. Stosują wtajemniczeni w nie gracze rynku politycznego.

Z jednej strony cieszy mnie podejście, że prawo ma znaczyć prawo i trzeba działać zgodnie z nim. z drugiej martwi, że jeżeli prawo nie jest po mojej myśli to go zmieniam dowolnie bez oglądania się na jakiekolwiek zasady (bo mam mandat z wolnych wyborów, bo tak wyborcy zdecydowali). Według mojej oceny wybory od tego roku 2018 do 2020 będą ostatnimi, które odbędą się w takiej formule. Bedą ostatnie zwycięskie dla PiS o ile nie zrozumieją, że tłum nie jest głupi, że lud nie jest głupi. Wielokrotnie przekonywałem się co to znaczy mądrość ludowa, myślenie zespołowe.

Zasady zdroworozsądkowe, zachowania społecznie akceptowalne są bardzo dobrze oceniane i premiowane. Większość polityków jest innego zdania.

O innych etapach wyborów i możliwych sposobach wyeliminowania politycznych konkurentów PiS ze sceny politycznej w kolejnym tekście.

Z poważaniem

Jan Szymański