Rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego
Szanowni Państwo, Rodacy
Blisko wiek temu , 28 czerwca 1919 roku, w Wersalu Jan Ignacy Paderewski i Roman Dmowski, w imieniu odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej, podpisali Traktat Wersalski.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości po 124 latach niewoli było procesem, wieloetapowym, który rozpoczął się jeszcze przed wybuchem I Wojny Światowej.
Jednym z pierwszych etapów tego procesu było odsłonięcie Pomnika Grunwaldzkiego na placu Matejki w Krakowie z okazji 500-lecia Zwycięstwa pod Grunwaldem. Ponadto uroczystość stała się pretekstem do zamanifestowania polskości, poprzez demonstrację jedności kultury narodowej i tradycji historycznej. Do 140-tysięcznego Krakowa przybyło 150 tysięcy gości. Przyjechali Polacy z każdego zakątka zniewolonego kraju i zagranicy, a także delegacje wielu narodów słowiańskich. Dokładnie w południe, 15
lipca 1910 roku pomnik został odsłonięty.
Wybuch Wielkiej Wojny między zaborcami przyniósł Polakom nadzieję na odrodzenie państwa polskiego. Pomimo bratobójczych walk między Polakami w różnych armiach zaborczych sytuacja geopolityczna działała na korzyść Polski i Polaków.
Kilka osobistości jednak w sposób szczególny przyczyniło się do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Nie możemy obok Józefa Piłsudskiego zapomnieć o Janie Ignacym Paderewskim, Romanie Dmowskim, gen. Hallerze, czy zapomnianym przez historię, ale nie przez Boga i ludzi gen, Tadeuszu Jordan Rozwadowskim – dowódcy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej .
Pamiętamy również i o tych , którzy w sposób szczególnie bohaterski bronili wolności Polski: pułkowniku Hubalu – Dobrzańskim i majorze Raginisie.
Polacy chwycili za broń w powstaniach śląskich, w powstaniu wielkopolskim, w obronie Polski przed bolszewicką nawałą.
Proces odzyskiwania niepodległości zakończył formalnie Traktat Ryski wytyczający granicę miedzy Polską a ZSRR.
Przedstawiciele Oburzonych : Jan Szymański i Wojciech Papis złożyli okolicznościowe wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod pomnikami Jana Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego.
Cześć ich pamięci!
Cześć i chwała Bohaterom.
Warszawa, 28 czerwca 2018 roku
Wojciech Papis