Czy w Tarnowie dojdzie do pierwszego w historii miasta referendum?

Czy w 100-tysięcznym Tarnowie (Małopolska) dojdzie po raz pierwszy w jego historii do referendum lokalnego? Ma ono dotyczyć rozbudowy centrum handlowego Gemini Park Tarnów? Taki wniosek złożyła grupa radnych tarnowskich aż z czterech ugrupowań – stowarzyszeń OBURZENI i TARNOWIANIE oraz z SLD i PO.

gemini

Dotychczas Tarnów odstraszał potencjalnych inwestorów. Do budowy centrum handlowego Gemini Park Tarnów doszło po ponad 10-letniej przepychance inwestora z tarnowską biurokracją samorządową, a decyzja o ewentualnej rozbudowie galerii musiała czekać prawie cztery lata. Gdy stosowny punkt znalazł się w końcu w porządku obrad Rady Miejskiej w Tarnowie, został z niego niedawno zdjęty na wniosek części radnych, którzy argumentowali, iż potrzebne są szersze konsultacje społeczne.

Trzeba tu dodać, iż rada najbliższego osiedla nie sprzeciwia się rozbudowie, po tym gdy jej zastrzeżenia zostały uwzględnione przez inwestora. Rozbudowa Gemini ma przynieść miastu ok. 1,5 mln zł dodatkowych dochodów z podatków i przyczynić się do powstania ok. 900 nowych miejsc pracy.

Skoro przeciwnicy rozbudowy, która w tak znaczący sposób zasili kasę miasta i pomoże w ograniczeniu bezrobocia, chcą konsultacji społecznych, grupa radnych z czterech różnych ugrupowań złożyła już w piątek projekt uchwały, który prowadzić ma do miejskiego referendum.

Jeśli większość Rady Miejskiej przyjmie tę uchwałę, w Tarnowie dojdzie po raz pierwszy w historii miasta do referendum lokalnego. Jak się wydaje, jest to najlepsza droga, by sprawdzić, jakie zdanie w tej ważnej dla miasta sprawie mają jego mieszkańcy.