Tweet Donalda Tuska i Jarosław Kaczyński

Tweet Donalda Tuska i Jarosław Kaczyński

Jak dużo zamieszania może  wprowadzić jeden tweet człowieka, który ma znaczenie dla Polski i Europy. Od dwóch dni obserwujemy pojawiające się komentarze po ocenie sytuacji Polski na arenie europejskiej i spadku znaczenia Polski. Jest to ocena człowieka mającego dostęp do znacznie większego zasobu informacji niż nawet znaczący polityk partii rządzącej.

Spójrzmy na tą informację z innej strony niż dotychczasowe komentarze. Czy może to być informacja tzw. „sygnalisty”. W mojej ocenie warto rozważyć powstałą sytuację w tym kontekście.

Wczorajsze i dzisiejsze informacje napływające z Europy mogą tę tezę potwierdzać. Wygrana innego państwa o ustanowienie siedziby instytucji przenoszonej z Londynu oraz kara za wycinkę Puszczy Białowieskiej. „Sygnalista” zawsze, w pierwszym odruchu traktowany, jest jako największy wróg grupy z której się wywodzi.

Ja po takim wpisie i nie tylko ( w wielu wcześniejszych sytuacjach zaistniałych w związku z osobą Donalda Tuska a mających związek z Polską) podjąłbym rozmowy by doprowadzić do kompromisowego działania zwiększającego znaczenie Polski.

Niestety znowu „prywata”, własne animozje są ważniejsze niż dobro Polski. Do tej pory nie ma komentarza najważniejszej osoby w Polsce p. Jarosława Kaczyńskiego. Powstała sytuacja jest komentarzem (nie przewidzianym przeze mnie) do wcześniejszego materiału.

Jarosław Kaczyński zajął się rozgrywką na krajowym podwórku (Być Premierem czy nie być Premierem) a stracił z oczu świat zewnętrzny.

Moim zdaniem, jeżeli Jarosław Kaczyński zostanie Premierem popełni błąd. Jest strategiem. Takie osoby powinny być na zewnątrz toczących się zdarzeń, by ich diagnozy i działania były skuteczne. Przykładem, co może się zdarzyć po zmianie miejsca funkcjonowania Prezesa PiS, jest okres rządów z lat 2005-2007.

Z poważaniem

Jan Szymański